SÚKL byl jasně proti
Zmíněný ústav, SÚKL, tyto takzvané boostery (posilovací dávky, pozn. red.) dětem v lednu tohoto roku nedoporučil. Vyplývá to ze stanoviska, které 13. ledna poslala ředitelka ústavu Irena Storová na ministerstvo zdravotnictví. Píše se v něm: „Na základě dosud známých a výše uvedených dat nelze doporučit – v souladu s medicínou založenou na důkazech – podání posilovací dávky vakcíny Comirnaty (konkrétní název shora zmíněné vakcíny spol. Pfizer/BioNTech, pozn. red.) pro populaci od 12 let do 15 let. Poměr přínosů a rizik pro booster dávku pro tuto populaci prozatím není známý.“Comirnaty obsahuje dle farmafirem molekulu označovanou jako „messenger RNA“ (mRNA), která obsahuje instrukce k tvorbě proteinu ze SARS-CoV-2, tedy z viru, jenž způsobuje onemocnění COVID-19. Vakcína Comirnaty neobsahuje samotný virus a nemůže vyvolat onemocnění COVID-19. Comirnaty se podává ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní. Účinkovat má tak, že tělo připraví k tomu, aby bylo samo schopno bránit se proti onemocnění COVID-19.
Ministerstvo rozhodlo bez důkazů a dat
Podle zákona o léčivech sice takový krok proti SÚKLu ministr zdravotnictví udělat může, avšak měl by jasně prokázat a jasně doložit, že disponuje informacemi, ke kterým se Státní ústav pro kontrolu léčiv při svém hodnocení vakcíny nedostal. Tedy Vlastimil Válek a jeho podřízení by měli ve vydaném rozhodnutí o povolení vakcinace výslovně uvést, že na ministerstvu mají odborná data a důkazy o prospěšnosti, zejména pak o bezpečnosti plošné vakcinace dětí 3. dávkou Comirnaty od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech. Jak ale web inFakta.cz zjistil, žádná taková data na ministerstvu neexistují. Podle takzvaného sběrného archu spisu sekce hlavní hygieničky a odboru ochrany veřejného zdraví je součástí spisu pouze stanovisko vakcinologické společnosti. Ta vakcinaci dětí 12+ doporučila. Jde však pouze o názor ryze soukromého spolku, který za svá doporučení nenese a nikdy neponese žádnou zákonnou odpovědnost. Ani ministerští úřednící, ani ministr zdravotnictví se tím pádem nemohou názory a soukromými zájmy vakcinologického spolku řídit. A podle našich nejnovějších informací úředníci ani nechtěli. Do spisu – prostřednictvím interního zápisu – vložili informaci, že podle služebního zákona sice musí uposlechnout pokyn nadřízeného – tehdy šéfa odboru Jana Marounka, ale s vypracováním povolení plošné vakcinace dětí nesouhlasí. Odmítli ignorovat stanovisko SÚKLu a interním zápisem se kryli, když už museli splnit šéfův příkaz.Interní záznam
Interní záznam zpracovala ministerská úřednice Jana Urbanová. Chtěli jsme získat její vyjádření, avšak telefon nezvedla. Podařilo se nám zastihnout druhého z úředníků, jehož jméno v záznamu stojí. Jde o Matyáše Fošuma, současného ředitele odboru veřejného zdraví. Pravost dokumentu nevyvrátil: „Kdo to dal Marounkovi, to nevím….“ Kdo dal tedy tehdejšímu řediteli odboru ochrany veřejného zdraví Marounkovi pokyn, aby stanovisko SÚKLu s úředníky ignoroval a vakcinaci dětí posilující dávkou Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech společně povolili?Poškození zdraví po vakcínách
Očkování se zato nelíbí některým lékařům, například dětské doktorce Janě Králové: „Podle mě nejsou děti cílovou skupinou tohoto očkování, natož aby jim byly podány další, tzv. posilující dávky. Děti prodělávají a prodělávaly nemoc COVID-19 formou nachlazení, někdy s horečkami, někdy s průjmem. Obdobný obraz viróz známe již před objevením se nemoci COVID-19. Čím strašili někteří lékaři rodiče, je syndrom PIMS či MIS-C – syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi, ten je ovšem znám i u jiných viróz a popsán v prestižním časopise Lancet i u dětí po mRNA vakcínách, kdy prokazatelně nemoc COVID 19 neprodělaly.“ Po doporučení ministerstva zdravotnictví podat 3. dávky mRNA vakcín dětem navzdory nesouhlasnému stanovisku SÚKLu oslovila lékařská Králová Evropskou lékovou agenturu (EMA) s dotazem na data, ze kterých vyplývá benefit 3. dávek pro věkovou skupinu 12+. „Nejenže jsem na odpověď čekala nezvykle dlouho – žádost byla odeslána 26. 2., ale překvapující byla odpověď ze 17. 3.: Data ještě nemáme, vyčkejte ještě týden či dva a zatím odkazujeme na informaci výrobce,“ uzavírá pediatrička.K 2. listopadu 2022 podstoupily celkem posilující očkování doporučované ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem tyto počty dětí:
Věková kategorie + typ očkování | Počet dětí |
---|---|
Posilující dávka u dětí 12-15 let | 41 308 |
Dvě dávky očkování u dětí 12-15 let | 226 536 |
Dvě dávky očkování u dětí 16-17 let | 131 716 |
Posilující dávka u dětí 16-17 let | 34 269 |
Zdroj: MZ ČR
Připravujeme pokračování včetně mnoha souvislostí (jak děti na očkování reagují, názory a zkušenosti pediatrů atd.), důkazů, kdy redakce inFakta.cz disponujeme oficiálními dokumenty, z nichž vyplývá, kdo si vakcinaci dětí ve skutečnosti objednal.