iDnes – Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák

Originální článek v pdf ke stažení zde

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hamacek-landa-ockovani-propagace-zlaty-spendlik-pravo-na-odpor.A210915_154712_domaci_imat

Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák

16. září 2021  16:26
Sjednoťme se proti politické zdravotní diktatuře, vyzývá Daniel Landa skrze iniciativu Zlatý špendlík. Opírá se přitom o Článek 23 Listiny základních práv a svobod, což je podle právníka Petra Suchomela nesmysl. „Dané ustanovení nelze použít,“ říká. Na dialog s vládou, o které se zpěvák v minulosti pokoušel, je prý už ale pozdě. „Ta doba skončila,“ dodává Landa.

Zleva: Jan Hamáček, Daniel Landa | foto: Koláž iDNES.cz

Landa se svými přáteli objíždí česká města a přednáší své vize občanské iniciativy proti „zdravotní diktatuře“, jak opatření vlády nazývá.

„Aby se k nám a k našim životům politici přestali chovat drze jako ke svému majetku. Jsme svobodní a hrdí lidé, oni si to musí uvědomit a začít se k nám chovat s respektem a nějakou aspoň základní pokorou. Až si toto plně uvědomí, moje mise skončí,“ říká pro iDNES.cz zpěvák, který se prý následně bude věnovat dalším projektům a mentálnímu tréninku.

Při svém putování Moravou, Slezskem a Čechami se potkává s příznivci, kterých má Zlatý (donedávna Žlutý) špendlík 13 tisíc. Landa při setkáních s občany vyzývá k návratu do normálního života (návrat dětí do škol bez roušek, testů a očkování; svobodná volba v otázce očkování bez nároku na vymahatelnost ap.). „Buďme připraveni pozvednout se na obránu Ústavy a na odpor!“ stojí na stránkách iniciativy.

Odpor nesplňuje podmínky, říká právník

Podle právníka z pražské advokátní kanceláře Steidl Petra Suchomela se iniciativa zaštiťuje právem na odpor podle Listy základních práv a svobod, s čímž se pojí dvě podmínky, splněná není však ani jedna. „První je, že bude zcela znemožněna činnost ústavních orgánů a použití zákonů, druhá, že bude odstraňována samotná podstata lidských práv a svobod, jejich řád,“ říká Suchomel.

Advokáti Tomáš Nielsen, Jana Zwyrtek Hamplová a Zdeněk Koudelka představili se zpěvákem Danielem Landou cíle iniciativy Zlatý špendlík. (15. září 2021)
Advokáti Tomáš Nielsen, Jana Zwyrtek Hamplová a Zdeněk Koudelka představili se zpěvákem Danielem Landou cíle iniciativy Zlatý špendlík. (15. září 2021)
Zpěvák Daniel Landa spolu s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán na záchranu Česka. (18. února 2021)
Daniel Landa na Vyšehradě (18. února 2021)

Přestože by se mohlo zdát, že druhá podmínka je naplněna samotným ministerstvem zdravotnictví, které opakovaně vydává naprosté právní paskvily, upozorňuje Suchomel, že právě zde máme důkaz, že není zasažena podstata demokratického řádu. „Opatření vlády ruší nebo určuje nezákonnými nezávislý soud,“ říká a jedním dechem doplňuje: „Dané ustanovení Listiny tak vůbec nelze použít.“

Nepokoje nehrozí, dialog také ne

Přestože se řady iniciativy rychle rozrůstají, v čele hnutí nechybí doktoři či právníci, podle Landy není na programu dne davové srocování k demonstracím, jaké pořádá například iniciativa Milion chvilek pro demokracii. „Shromáždění takového typu nic neřeší a jsou spíš vyjádřením nějakého postoje, ze kterého si politici stejně nic nedělají. Odpor, tedy naplnění článku 23 Listiny, musí vypadat jinak,“ burcuje.

Za pravdu mu dává i ministr vnitra Jan Hamáček. „Nemám informace, které by vedly k podezření, že by toto hnutí mělo za úmysl dělat nepokoje,“ uvedl. Zároveň je to ale jediná věc, na které se s Landou shodnou. Zatímco zpěvák vybízí ke svobodě a rozumu, kontruje Hamáček apelem na zdraví: „Já bych hlavně uvítal, kdyby v rámci vyzývání k rozumu a svobodě propagovali očkování, to by bylo to nejlepší, co by mohli udělat.

Koronavirus

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hamacek-landa-ockovani-propagace-zlaty-spendlik-pravo-na-odpor.A210915_154712_domaci_imat

iDnes – Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák
Přesunout se na začátek