iDnes – Landa zdvihá právo na odpor. Přidávají se lékaři a právníci, zní i kritika

Originální článek v pdf ke stažení zde

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/daniel-landa-odpor-zluty-spendlik-pravnicka-vendula-zahumenska.A210906_091513_domaci_misl

 

Landa zdvihá právo na odpor. Přidávají se lékaři a právníci, zní i kritika

6. září 2021  13:08
Srpnová iniciativa zpěváka Daniela Landy pod názvem Žlutý špendlík, která navazuje na Blanický manifest, získává své příznivce. S akcí, jejímž hlavním heslem je Právo na odpor, se propojily iniciativy z řad lékařů i právníků. Nejnovější Landova aktivita se nicméně setkává i s kritikou.

Zpěvák Daniel Landa spolu s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán na záchranu Česka. (18. února 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

Po loňském Blanickém manifestu, kdy vyzýval k otevření země, přišel Landa po roce se Žlutým špendlíkem. Svůj záměr představuje na mítincích po různých městech.

Ve výzvě už nabádá občany České republiky, aby se sjednotili proti „politické zdravotní diktatuře“. „Blanický manifest říkal á, Žlutý špendlík říká bé. Teď sháníme odborné týmy a musíme zjistit, kolik vás vlastně je. To znamená, žádám vás o trpělivost a o disciplínu,“ řekl Landa v úvodním spotu umístěném na Facebooku.

S akcí, jejímž hlavním heslem je Právo na odpor, se propojily iniciativy z řad lékařů i právníků.

„Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou přináší. Mnohem větší ohrožení celkového zdraví obyvatel však vidíme v následcích drastických vládních opatření než v samotné nemoci Covid-19. (…) Z medicínského hlediska nevidíme důvod k pokračování restriktivních opatření a důrazně žádáme vládu, aby ukončila pandemický stav a začala respektovat svá vlastní pravidla,“ píší lékaři ve svém prohlášení.

Výzva Žlutého špendlíku
Zpěvák Daniel Landa na demonstraci proti koronavirovým opatřením (10. ledna 2021)
Na jihomoravské kandidátce Trikolóry Svobodných Soukromníků je možné najít dvě postavy s kontroverzní pověstí. Její dvojkou je advokát a bývalý sociální demokrat Zdeněk Koudelka, který je spojován s kritizovanou amnestií exprezidenta Václava Klause (uprostřed), na 14. pozici pak kandiduje šéf hnutí Slušní lidé a thaiboxer Zdeněk Pernica (vlevo).
Zpěvák Daniel Landa spolu s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán na záchranu Česka. (18. února 2021)

Daniel Landa představuje na Vyšehradě plán, jak ven z epidemie (18. února 2021)

„Zastavte tuto absurdní hru a zrušte opatření podobně jako Velká Británie či Dánsko. Vraťte zpět kompetence lékařům a krajským hygienikům a postupujte stejně jako při epidemii jiné virózy,“ vyzývá skupina lékařů a odborníků, mezi které patří například epidemiolog Jiří Beran nebo viroložka Hana Zelená.

Právo postavit se na odpor

Podporu Landově iniciativě prokazují také právníci, kteří vyzývají občany České republiky, aby se postavili na odpor. Na to podle nich mají v případě odstraňování demokratického řádu právo, píše skupina v Deklaraci právníků obyčejného života Čech, Moravy a Slezska.

Souhlasíte s iniciativou Žlutý špendlík?

HLASOVÁNÍ SKONČILO

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 27. září 2021. Anketa je uzavřena.

Ano21181

Ne8553

„V případě, že je odstraňován demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou základních práv a svobod, a pokud jsou činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků znemožněny, mají občané ústavním pořádkem České republiky zaručené zákonné právo postavit se na odpor,“ uvedla skupina právníků. Mezi podepsanými jsou například Zdeněk Koudelka nebo Tomáš Nielsen.

Proti tomu se objevují i kritické reakce, nejen laické, ale i odborné. Například ze strany právničky Venduly Zahumenské, která se spolu s manželem a rovněž právníkem Davidem Zahumenským dlouhodobě angažuje v poukazování na kontroverzní protiepidemická vládní opatření opakovaně sestřelovaná soudy. Iniciativa podle ní odpor neprojevuje.

Podělali to. Landa s experty představil plán, který má Česko vyvést z epidemie

„Může platit jen jedno – buď jste v odporu, a pak není relevantní to, co stanovil stát, nebo respektujete, co říká stát a nejste v odporu, ale snažíte se bojovat prostředky, které vám stát dává (zejm. skrze soudy a advokáty). Žlutej špendlík v klopě stárnoucích seladonů vážně odporem není,“ glosuje na svém blogu Stav bez nouze právnička Zahumenská.

Zpěváka vyzvala k uspořádání koncertu pro neočkované a netestované. Navrhla také, jaké podmínky by měli splňovat zájemci o účast na vystoupení.

„Tohoto koncertu se nemohou účastnit očkovaní zastánci likvidačních opatření naší vlády. Důvodem je obava o ztrátu svobody, občanských práv, podnikání a o budoucnost našich dětí. Na koncert mohou přijít pouze ti, kdo podepíší prohlášení, ve kterém vyjádří svůj nesouhlas s kroky vlády, které odporují všem normám, které by měly platit v 21. století,“ uvedla.

Landa v rozhovoru pro Seznam Zprávy totiž nedávno vysvětloval, proč nekoncertuje: „Protože nechci po lidech požadovat nějaké zdravotní potvrzení. Jestliže mají pocit, že jsou zdraví, tak ať si jdou na můj koncert bez jakýchkoliv omezení a bez jejich směšného obcházení, což pro mne znamená přizpůsobení se tomu jako faktu.“

Neúcta k symbolům

Žlutý špendlík se dočkal kritiky i na sociální síti, kde ho Landa propaguje. „Někdo si přivlastní žlutý špendlík, někdo Davidovu hvězdu atd. Naprostá neúcta k symbolům a k historii. Je mi hanba za ty co nemají ani kousek cti a zároveň minimum fantazie pro vymyšlení si vlastní symboliky,“ reagoval jeden z uživatelů.

VIDEO: Daniel Landa přišel s protestsongem Blanický manifest

Landa se dlouhodobě vyjadřuje proti koronavirovým opatřením. V únoru představil desetibodový plán, který měl Česko vyvést z covidové krize. Připravili ho akademici podporující zpěvákovu petici Blanický manifest. Stěžejními body bylo otevření všech podniků a provozů, návrat dětí do škol a ochrana rizikových skupin obyvatel. Vláda podle Landy selhala, místo plošných opatření měla vsadit na osobní odpovědnost občanů.

Kromě petice vyjadřující naštvání nad okrajováním svobody nazpíval také protestsong Blanický manifest, v němž kromě Landy účinkuje František Černý z Čechomoru, Josef Vojtek ze skupiny Kabát, Roman „Izzy“ Izaiáš z Dogy a Protheus z kapely Dymytry.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/daniel-landa-odpor-zluty-spendlik-pravnicka-vendula-zahumenska.A210906_091513_domaci_misl

iDnes – Landa zdvihá právo na odpor. Přidávají se lékaři a právníci, zní i kritika
Přesunout se na začátek