iDnes: Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily

Originální článek v pdf ke stažení zde

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hygiena-e-maily-koronavirus-zluty-spendlik-daniel-landa.A211110_120758_domaci_baky

Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily

E-mailové schránky hygieniků zahltily stovky dotazů obecného charakteru. Ze zákona na ně však musí odpovědět, což například podle ředitelky jihočeských hygieniků Kvetoslavy Kotrbové komplikuje jejich práci. Hygienici si myslí, že za otázkami stojí iniciativa Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy. Ta na svém webu vyzvala k zahlcení hygien dotazy.

Tisková konference zpěváka Daniela Landy společně s týmem právních expertů z iniciativy Žlutý špendlík. (15. září 2021) | foto: Michal Turek, MAFRA

„Jak jste jistě zaznamenali, Krajské hygienické stanice začaly velmi tvrdě kontrolovat dodržování protiústavních opatření Ministerstva zdravotnictví – v hospodách, restauracích, kinech, divadlech i jinde,“ píše se na webu Zlatého špendlíku.

„Jsme přesvědčeni, že je na čase, aby každý z nás využil svého práva žádat po Krajské hygienické stanici informace o těchto kontrolách. KHS mají zákonem stanovenou lhůtu na odpověď a jsou dle zákona povinny Vám informace poskytnout.“ Iniciativa prosí zároveň své příznivce, aby se, klidně i opakovaně, dotazovali krajských hygienických stanic na aktuálně probíhající kontroly.

„Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější, než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí,“ nabádá iniciativa lidi. Pod výzvou pak popisuje detailní postup, jak hygienám napsat.

Projekt „šikanuj hygieniky“

„Jedná se o dotazy typu: kde jste byli na kontrole 8. listopadu, co jste dělali 9. listopadu a tak dále. Z jedné mailové adresy nám klidně přijde třeba deset takových dotazů. Jedná se skutečně o obstrukční otázky, na které bychom ale měli podle zákona o svobodném přístupu k informacím odpovědět,“ uvedla Kotrbová.

Od úterka a přes noc na středu šlo podle ní o stovky podobných mailů. „Podle mě se jedná o aktivitu iniciativy Žlutý (Zlatý) špendlík, která přišla s projektem šikanuj hygieniky. Nám to nesmírně přidělává práci, protože nyní veškerý čas věnujeme epidemii koronaviru, kdy se v Jihočeském kraji dostáváme k tisícovce nových případů za den. A jen samotný proces trasování nakažených je velice náročný,“ stěžuje si hygienička.

Pozvedneme svůj štít, burcuje Landa. Bojuje s rouškami, v zádech má opět skiny

Stejný problém mají také hygienici ve Středočeském kraji. „V posledních dnech dostáváme zvýšený počet e-mailů, přesně podle instrukcí pana Landy,“ potvrdila na dotaz iDNES.cz mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová. Podle ní na hygienu denně dorazí přes 100 takových e-mailů.

I pražská hygienická stanice informovala, že vzhledem k výskytu „technických problémů“ aktuálně nepřijímá jakákoli elektronická sdělení prostřednictvím elektronické pošty. Její datová schránka nicméně funguje bez omezení. „Na odstranění závady se intenzivně pracuje,“ uvedla.

Zpěvák Daniel Landa svou iniciativou Zlatý špendlík společně s týmem právních expertů bojuje proti „zdravotní diktatuře“, jak opatření vlády nazývá. Landa podle svých slov odkazuje výzvou na článek 23 Listiny základních práv a svobod, který říká, že občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod.

Propagujte vakcíny, chce Hamáček po Landovi. Opil se a zešílel, míní zpěvák

Landa vládu kritizuje dlouhodobě například za povinnost nosit roušky, vakcinační kampaň a omezování kultury. Situaci v Česku přirovnal k fašismu. „Vláda z nás dělá idioty, nelíbí se mi zdravotní diktatura,“ řekl Landa. V současné době se svým hnutím objíždí česká města.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hygiena-e-maily-koronavirus-zluty-spendlik-daniel-landa.A211110_120758_domaci_baky

iDnes: Hygieny mají potíže, Landův Zlatý špendlík vyzval k jejich zahlcení e-maily
Přesunout se na začátek